Jak wybrać baterię kuchenną – Omówienie najważniejszych cech

Wybierając baterie kuchenne często kierujemy się wyłącznie względami estetycznymi. Prowadzi to często to wybrania modelu, którego użytkowanie jest niewygodne i frustrujące.

Zobaczmy co w zakresie funkcji i cech baterii kuchennych oferuje obecnie rynek. Dzięki temu wybierzesz model, którego użytkowanie będzie dla Ciebie przyjemnością przez wiele lat.

Praktyczne i niepraktyczne wylewki baterii kuchennych

Wylewka to po prostu rurka z której leje się woda.

Na rynku występują baterie z wylewkami w wielu różnych rodzajach. Mamy wylewki wysokie, niskie, małe, duże, pionowe lub łukowe, obrotowe (120° – 240°), pot filler (z ruchomymi przegubami), podokienne (idealne do zlewów umieszczonych pod oknem), czy z wyciąganą końcówką (pot. wyciągana wylewka). Z praktycznego punktu widzenia, najlepiej sprawdzają się wylewki w kształcie łuku z dodatkowo wyciąganą końcówką.

Madonna mini black

Lavello 700 Chrom

Deco, chrom

Dzięki łukowatemu kształtowi bateria nie obija się podczas mycia głębokich garnków. Z kolei wyciągana końcówka przydaje się podczas bardzo wielu czynności związanych z myciem trudnych do dosięgnięcia miejsc

Regulacja strumienia – praktyczność kontra klasyka

Obecnie w o ofercie większości producentów królują baterie z jednym regulatorem strumienia i temperatury wody.

Fromac Retro Victorian,www.twojabateria.pl

Klasyczne rozwiązania z dwoma kurkami wychodzą już z użytku ze względu na niską praktyczność. Obecnie stosuje się je najczęściej w bateriach retro i art deco.

 Bateria Lavello 800

Baterię jednouchwytową obsługujemy…jedną ręką. Możemy z łatwością regulować strumień i temperaturę wody. Ze względu na to, że możemy zrobić to szybko, oszczędzamy wodę, a dzięki temu i pieniądze.

Bateria kuchenna a oszczędzanie wody

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom zastosowanym w bateriach możemy oszczędzić wodę i pieniądze.

Jakie elementy powinna mieć oszczędna bateria?

Głowica ceramiczna – porządna, ceramiczna głowica to podstawa. Jest trwalsza od głowicy uszczelkowej i rzadziej kapie.

Głowica ceramiczna Kuchinox, www.castorama.pl

Perlator /aerator – sitko o drobnych oczkach napowietrzające strumień wody. Dzięki temu strumień jest grubszy. A jak każdy wie, grubszy strumień wody ułatwia zmywanie.

Perlator kuchenny

Perlatory zmniejszają zużycie wody najczęściej o 15%, jednak na rynku znajdziemy również takie, które ograniczają zużycie o nawet 60%!

Tryb prysznica – niektóre baterie pozwalają na zmianę trybu ujścia wody na prysznic. Taki tryb daje jeszcze lepsze efekty niż perlator, umożliwiając szybsze pokrycie zmywanej powierzchni wodą i szybsze jej spłukanie.

Lavello 600 z wyciąganą wylewką

Tryb eco – przycisk ten najczęściej umieszczony jest z tyłu lub z boku baterii i ogranicza maksymalny wypływ wody do 5-7 litrów na minutę. Aby uzyskać maksymalny strumień należy wcisnąć przycisk. Po zakończeniu mycia, przycisk wraca do poprzedniego położenia.

Oras Vega 

Termostat – umożliwia ustawienie temperatury wypływającej wody. Czasami baterie kuchenne z termostatem umożliwiają też włączenie trybu Eco (patrz wyżej).

Więcej opinii na temat baterii i pryszniców z termostatem możesz przeczytać w tym wątku na forum budujemydom.pl. https://forum.budujemydom.pl/topic/6508-baterie-termostatyczne-czy-warto/

Baterie bezdotykowe – wyposażone w czujnik ruchu – woda płynie po podstawieniu rąk. Jest to drogie rozwiązanie, ale ekonomiczne i ekologicznie. Najczęściej stosuje się je jednak w bateriach umywalkowych niż zlewozmywakowych.

SLU 27

Bateria z elektrycznym podgrzewaczem wody – sprawdzi się w mieszkaniach, w których trzeba długo czekać zanim ciepła woda zacznie płynąć z rur. Podgrzewacze najczęściej podgrzewają wodę do temperatury 80 stopni nie można więc zagotować dzięki nim herbaty. Podgrzewacze występują w formie modeli zintegrowanych z baterią lub osobnych.

Blanco Hot z podgrzewaczem wody

Podsumowanie

Wybierając baterię do kuchni nie kierujmy się tylko modą – sprawdźmy jaka będzie najbardziej praktyczna.