Wystrój wnętrza – jak dopasować go do charakteru?

Jaki wystrój wnętrza pasuje najlepiej do Twojego charakteru?

W momencie, gdy aranżujesz wystrój do Twojego domu, chcesz, aby odzwierciedlał on Twój charakter. Dom jest miejscem, w którym przebywasz znaczną większość Twojego czasu.

To, jak dopasujesz swoje wnętrze do Twojego charakteru i upodobań, będzie miało znaczący wpływ na Twoje samopoczucie.

Każda osobowość i każdy charakter mają swoje otoczenie, w którym czuje się najlepiej. Dotyczy się to zarówno barw, stylu jak i stopnia wypełnienia Twojej przestrzeni różnego rodzaju przedmiotami.

Jeśli chcesz dopasować wystrój Twojego wnętrza zgodnie z Twoim temperamentem, musisz wziąć pod uwagę wszystkie trzy wymienione aspekty.

Barwy

Close up of pantone color palette and roller

To właśnie one wypełniają najbardziej Twój pokój i są tłem dla całej reszty otoczenia.

W kwestii stylu, barwa to absolutna podstawa, na której bazuje cała reszta.

Podstawowe dwa podziały na barwy to:

  • Barwy ciepłe
  • Barwy zimne

Barwy mogą dawać nam poczucie ciepła, lub chłodu ze względu na skojarzenia, jakie mamy wobec nich.

Zacznijmy od pierwszego podziału. Do barw ciepłych zaliczamy wszystkie barwy takie jak: żółty, pomarańczowy i czerwony. Obecność tych barw sprawia, że czujemy się cieplej, gdyż naturalnie kojarzymy je ze słońcem.

Natomiast w obecności barw takich jak: biały, niebieski i fioletowy – będziemy czuli się chłodniej, ponieważ ich obecność przywołuje nam takie skojarzenia jak śnieg, woda, lód.

Drugim podziałem barw są

  • Barwy energiczne
  • Barwy spokojne

Podział barw na energiczne i spokojne – to podział na te barwy, które dodają nam energii, jak i te, które wpływają na nas uspokajająco.

Do barw energicznych, będziemy zaliczali wszystkie soczyste barwy. Kolory takie jak pomarańczowy, żółty, czerwony, jasny zieleń. Obecność tych barw napawa nas energią. Szczególnie przypada ona do gustu osobą, które są w swej naturze energiczne i pełne optymizmu. Nie zaleca się tych barw natomiast ludziom, którzy są nerwowi w swej naturze, ponieważ w takiej sytuacji mogą one działać drażniąco.

Do barw spokojnych będziemy zaliczali wszystkie barwy ziemi, czyli: brąz, beż, zieleń a także wszystkie odcienie bieli.

Barwy te przypadną do gustu osobom o nieco spokojniejszych charakterach, o rodzinnym i ciepłym charakterze. Kolor niebieski wycisza i uspokaja, a brąz i beż sprzyjają relaksowi.

Kolor biały sprzyja czystości umysłu i wspomaga kreatywne myślenie. Dla osób o energicznej naturze, te barwy mogą wydawać się po prostu nudne.

Każdy z kolorów na swój sposób oddziałuje na nas indywidualnie. Barwy mogą wzmagać w nas apetyt, budować zaufanie oraz stanowić wiele innych bodźców na nasze samopoczucie.

Wszystkie barwy możemy ze sobą łączyć i przeplatać. Zarówno odmienne kolory jak i poszczególne ich odcienie.

Nasze wnętrza nie muszą być monochromatyczne. Trzymanie całego pokoju w jednej tonacji nie jest żadną koniecznością.

Styl

W zależności od charakteru, powinniśmy pomyśleć nad odpowiednim stylem urządzania naszego wnętrza.

Jeśli jesteś introwertykiem i cenisz sobie spokój, na pewno spodobają Ci się proste i ergonomiczne kształty, jakimi cechuje się styl nowoczesny i minimalistyczny. Gładkie wykończenia z ceglanymi, drewnianymi lub betonowymi wykończeniami nadają temu stylowi przestrzennego charakteru. Tego typu elementy wystroju dadzą Ci poczucie swobody i pozwolą się skoncentrować.

Jeśli jesteś osobą otwartą na nowe rzeczy i cenisz sobie towarzystwo, na pewno zrobi na Tobie wrażenie styl skandynawski. Postawienie na wygodę, gościnność oraz funkcjonalność z pewnością będą sprzyjały tworzeniu atmosfery do spędzania wolnego czasu z przyjaciółmi.

Dla osób uwielbiających wyrażać swoją osobowość poprzez ich wnętrze, świetnie sprawdzi się styl rustykalny, styl kolonialny, oraz styl postindustrialny dający pełną swobodę umieszczania bogactwa ozdób.

Każdemu natomiast, kto ceni elegancję, spodoba się styl klasyczny i styl art deco. Oba te style cechuje niebywale wysoka ekspozycja elementów oraz pozwalają na użycie wysokiej jakości niuansów.

Dla każdego, kto przy tym lubi bogactwo ozdób, możemy śmiało polecić także styl kolonialny.

Jeżeli cenisz sobie wartości sentymentalne, to z pewnością przypadnie Ci do gustu styl angielski i styl rustykalny. Obydwa style cechują się bogactwem ozdób, nadającym im swojego niebywałego, klasycznego wyglądu.

Wypełnienie

Wypełnienie wnętrza ma olbrzymie znaczenie w tym, jak czujemy się w nim względem naszego charakteru.

O czym mowa?

Mówimy tu o tym, że osoba, która ceni sobie przestrzeń musi postawić na minimalizm. Zdobienia na ścianach, obrazy, baldachimy i różnego rodzaju inne dekoracje będą wzmagały poczucie przytłoczenia.

Minimalizm z pewnością przypadnie do gustu także osobom ceniącym sobie funkcjonalność. Takie osoby lubią, gdy w pomieszczeniu nie ma nic, co mogłoby rozpraszać ich uwagę. Ten styl często zalecany jest, gdy pracujemy w naszych domach.

Z kolei osoby postrzegające siebie jako osoby o bogatym wnętrzu, świetnie odnajdą się w towarzystwie rozmaitych kreacji. Bogactwo ozdób pozwala im wyrazić swoją osobowość i wprawić się w stan emocjonalny, co jest ważnym elementem dobrego samopoczucia.

Pasjonaci, utożsamiający się ze swoimi zamiłowaniami, uwielbiają wyrażać to, poprzez różnego rodzaju elementy kreacji w swoich pomieszczeniach. Tego typu rzeczy również pozwalają im stworzyć klimat, który często jest ich życiową inspiracją.

Podsumowanie

Wiele elementów może się ze sobą na przemian przeplatać. Nie musimy ograniczać się do jednego koloru lub jednego stylu. Pamiętajmy, że domowników często jest kilku co oznacza wypracowanie pewnego rodzaju kompromisu.

Musimy wtedy umiejętnie zbalansować całość pomieszczeń, by nie przytłoczyć osób ceniących spokój, ani nie rozdrażnić domowników, którzy cenią sobie bardziej stonowane barwy. Wykorzystanie stylu klasycznego nie musi także oznaczać całkowitego zrezygnowania z prostoty jaką oferuje nam styl minimalistyczny.