Kupno i montaż zlewozmywaka – 9 Faktów, które pomogą Ci uniknąć katastrofy

Posłuchaj w wersji AUDIO:

W teorii wybór zlewozmywaka kuchennego nie jest trudny. Wystarczy wybrać materiał, kształt, kolor, rozmiar i gotowe.

Praktyka pokazuje jednak co innego. “Niespodzianki” takie jak docinanie szafki pod zlew, wymiana syfonu, a nawet demontaż i wymiana całego blatu, mogą przyprawić Cię o ból głowy. Męczarnia, z jaką wiąże się dobór złego miejsca na zlewozmywak, może całkowicie przyćmić Twoją radość ze świeżo wyremontowanej kuchni już w pierwszych dniach użytkowania.

Chcesz zapewnić sobie spokój i pełną kontrolę nad remontem i jego kosztami? Mamy dla Ciebie Więcej wartościowych poradników! Jedynie dwa kroki dzielą Cię od skorzystania z naszego 11-letniego doświadczenia. Zostaw poniżej swój adres e-mail i uzyskaj dostęp do praktycznej wiedzy, dzięki której zaoszczędzisz czas, pieniądze oraz nerwy. Zrób sobie przysługę i zamień długie godziny poszukiwania informacji na zaledwie kilka minut czytania!

Z naszych poradników dowiesz się:

  • jak przygotować dom na remont i jak zachować porządek oraz spokój umysłu w obliczu ferworu remontu
  • jak nie oddać swojego remontu w ręce oszustów i amatorów
  • jakich 9 sekretnych czynników sprawi, że Twoje zakupy budowlane będą udane i bezpieczne jak nigdy!
  • 7 Wskazówek na to by, aranżacja Twojego wymarzonego wnętrza nie skończyła się katastrofą materialną i finansową

Jeśli przyjrzymy się temu bliżej, dostrzeżemy wiele ważnych niuansów, które odegrają kluczową rolę w montażu i używaniu Twojego zlewozmywaka. Warto dokładnie je przemyśleć, w chwili, gdy wybieramy model odpowiedni dla siebie. Nie bez powodu, montaż zlewozmywaka jest najtrudniejszym elementem remontu naszej kuchni.

Jako producent zlewozmywaków granitowych, niemal codziennie udzielamy wsparcia osobom, które dokonały nieprzemyślanego wyboru zlewozmywaka. Na drodze naszego wieloletniego doświadczenia spotkaliśmy się już z każdym możliwym błędem przy wyborze i montażu zlewozmywaka.

Postanowiliśmy więc podzielić się naszą wiedzą i stworzyć poradnik, który ustrzeże osoby przygotowujące się do remontu swojej kuchni. W tym poradniku dowiesz się:

  1. gdzie nie montować zlewu
  2. czego unikasz decydując się na kupno zlewozmywaka z gotowymi otworami
  3. kiedy zlew nie będzie pasować do szafki
  4. jaki materiał blatu sprawdzi się w Twojej kuchni, a jakiego lepiej unikać
  5. mała komora w zlewozmywaku 1,5 komorowym – w czym tak na prawdę pomaga?
  6. jak nie popełnić błędu podczas wyboru koloru zlewozmywaka
  7. przed czym chroni cię dobra bateria kuchenna
  8. jak pozbyć się zacieków na zlewie granitowym
  9. wszystko co musisz wiedzieć o montażu zlewów granitowych z ociekaczem

Odpowiedzmy więc na te pytania.

Gdzie nie montować zlewu

Wyobraź sobie, że uderzasz łokciem w ścianę albo lodówkę za każdym razem, gdy korzystasz ze zlewu, a na Twoje potrawy non stop chlapie brudna woda. W dodatku Twoje ruchy są skrępowane a otwarcie okna uniemożliwia zainstalowana tuż przy nim bateria. To oczywiście ekstremalna sytuacja, jednak i takie się zdarzają. Dobór złego miejsca na Twój zlew może sprawić, że już kilka dni po remoncie, zaczniesz z utęsknieniem wyczekiwać kolejnej renowacji.

Co może na tym zaważyć? 

Zlewozmywaki są produkowane w najprzeróżniejszych wymiarach i kształtach – prostokątne, okrągłe, z ociekaczem i bez. Tak szeroki wybór umożliwia klientom dobranie akurat takiego zlewozmywaka, który będzie najlepiej pasował do ich kuchni. Jednak często klienci nie biorą pod uwagę… przestrzeni obok zlewozmywaka. 

Z powodów praktycznych, zlewozmywaka najlepiej nie montować:

  • bezpośrednio obok płyty grzewczej – brudna woda i płyn chlapiące podczas zmywania mogą dostać się do gotowanych potraw
  • z komorą znajdującą się w bezpośrednim sąsiedztwie lodówki lub ściany – zmywanie jest niewygodne kiedy przeszkadza lodówka lub ściana
  • pod niską szafką wiszącą – taka szafka utrudnia zmywanie, wyjmowanie i wkładanie dużych przedmiotów do zlewozmywaka i zasłania widok, kiedy zmywa wysoka osoba
  • przy oknie – montując zlewozmywak przy oknie trzeba być świadomym, że rezygnujemy z wygodnego umiejscowienia suszarki na naczynia w szafce nad zlewem. Dodatkowo, w zależności od miejsca montażu baterii, mogą wystąpić problemy z otwieraniem okna.
  • obok gniazdek elektrycznych – istnieje obawa, że wywołamy spięcie przypadkowym chlapnięciem wody lub zostaniemy porażeni prądem.

Jeśli planują Państwo montaż rozdrabniarki żywności, to pod zlewozmywakiem należy zaplanować na niego więcej przestrzeni. Czy wiesz, że… W naszej ofercie znajdziecie Państwo syfony przyścienne, które nie potrzebują tyle przestrzeni co klasyczne rozwiązania, dzięki czemu w szafce pod zlewem zostaje przestrzeń na kosze do segregacji śmieci.

Powróć do spisu treści

Czego unikasz decydując się na kupno zlewozmywaka z gotowymi otworami

Zlewy granitowe możemy podzielić na takie, które:

  1. mają otwory montażowe wykonane przez producenta
  2. nie mają otworów ale mają przygotowane miejsca do ich samodzielnego wybicia i oszlifowania
  3. nie mają otworów ani miejsc na nie przeznaczonych – wtedy należy je wykonać przy pomocy specjalnego wiertła

Z oczywistych względów wybijanie otworu nie jest idealnym rozwiązaniem – wybicie może czasami kończyć się wyszczerbieniem krawędzi otworu, którego nie można zniwelować szlifowaniem.

Należy pamiętać, że taka wada nie podlega gwarancji.

Dodatkowo, jeśli kupimy zlew z otworami do wybicia, to nie będziemy mogli wykonać ich w innym miejscu bez wiercenia. Z kolei samo wiercenie otworu w zlewie wymaga zakupu specjalnego wiertła (od ok. 60 zł), uchwytu (za ok. 80 zł) i poświęcenia dużej ilości czasu.

Co więcej zdarzają się sytuacje pęknięcia zlewozmywaka zarówno podczas wybijania jak i wiercenia otworów. Z tego powodu monterzy, którzy nie mają w tym doświadczenia, czasami odmawiają wykonania otworów bo nie chcą brać odpowiedzialności za uszkodzenie zlewu.

Czy wiesz, że… Kiedy kupisz w naszym sklepie zlewozmywak wykonamy dla Ciebie otwory montażowe za darmo – w takiej ilości oraz w takich miejscach w jakich sobie życzysz!

Chcesz zapewnić sobie spokój i pełną kontrolę nad remontem i jego kosztami? Mamy dla Ciebie Więcej wartościowych poradników! Jedynie dwa kroki dzielą Cię od skorzystania z naszego 11-letniego doświadczenia. Zostaw poniżej swój adres e-mail i uzyskaj dostęp do praktycznej wiedzy, dzięki której zaoszczędzisz czas, pieniądze oraz nerwy. Zrób sobie przysługę i zamień długie godziny poszukiwania informacji na zaledwie kilka minut czytania!

Z naszych poradników dowiesz się:

  • jak przygotować dom na remont i jak zachować porządek oraz spokój umysłu w obliczu ferworu remontu
  • jak nie oddać swojego remontu w ręce oszustów i amatorów
  • jakich 9 sekretnych czynników sprawi, że Twoje zakupy budowlane będą udane i bezpieczne jak nigdy!
  • 7 Wskazówek na to by, aranżacja Twojego wymarzonego wnętrza nie skończyła się katastrofą materialną i finansową.

Powróć do spisu treści

Kiedy zlew nie będzie pasować do szafki do której jest przeznaczony

Dobór rozmiaru zlewozmywaka to moment, w którym łatwo popełnić błąd. Jeden źle zmierzony parametr może zmusić Cię do wymiany zlewozmywaka albo nawet i całej szafki! Warto poświęcić dodatkową chwilę i upewnić się, że wszystko zostało zmierzone, jak trzeba. W przeciwnym razie zła decyzja może kosztować Cię dużo czasu, nerwów oraz pieniędzy. 

Warto pamiętać, że zlewozmywaki z ociekaczem potrzebują miejsca pod szafką jedynie na komorę zlewozmywaka. Miejsce pod ociekaczem może zostać zagospodarowane np. na zmywarkę, kubeł na śmieci, regał lub inne akcesoria kuchenne. 

Większość szafek kuchennych jest produkowanych w rozmiarach 40 cm, 45 cm, 50 cm, 60 cm i 80 cm. Wiedzą o tym producenci zlewozmywaków dlatego bardzo często można w opisach ich produktów przeczytać, do jakich wielkości szafek dany zlew będzie pasować.

Zacznijmy jednak od podstaw. Aby zlewozmywak nakładany na blat (czyli najpopularniejszy typ obecnie sprzedawanych zlewów) pasował do szafki, to jego komora(y) musi mieścić się między ściankami szafki. Innymi słowy zewnętrzna szerokość jego komory (lub komór) musi być mniejsza niż wewnętrzna szerokość szafki.

(Wielkość ociekacza nie ma tutaj znaczenia, ponieważ nie wchodzi do wnętrza szafki)

Jednak, jeśli będziemy chcieli zamontować dozownik do płynu, może okazać się, że miejsce jego montażu wypada w miejscu ścianki zlewozmywaka. Możemy być niemile zaskoczeni, gdy po bezproblemowym montażu, zauważymy, że nasz dozownik wadzi o ściankę szafki i musimy z niego zrezygnować.

Jak widać, instalacja dystrybutora w wybranym miejscu sprawia, że zlewozmywak nie będzie pasował do szafki i trzeba będzie wycinać w jego boku miejsce na pojemnik. Dlatego zalecamy dokładnie zaplanować rozmieszczenie akcesoriów do zlewozmywaka pod kątem tego ile miejsca zajmą pod szafką. W ten sposób stworzymy drobny margines, który umożliwi swobodny montaż wszystkich akcesoriów we wnętrzu szafki.

Jeśli chcesz uniknąć sytuacji w której zostaniesz sam na sam z zadaniem, którego nie możesz lub nie potrafisz wykonać, albo co gorsza – zniszczysz swój zlewozmywak, wiercąc otwór samodzielnie w nieumiejętny sposób, lepiej powierz wykonanie otworów profesjonalistom!

Czy wiesz, że… Jeśli zdecydują się Państwo złożyć u nas zamówienie na zlew, to wykonamy otwory do montażu akcesoriów w wybranych przez Was miejscach. Ta usługa jest u nas darmowa. Wystarczy, że podadzą nam Państwo odpowiednie informacje we wiadomości do zamówienia. 

Powróć do spisu treści

Jaki materiał blatu sprawdzi się w Twojej kuchni, a jakiego lepiej unikać

Marzysz o pięknym blacie kuchennym? Dowiedz się o właściwościach wybieranego przez Ciebie materiału! Nieodpowiedni dobór materiału sprawi, że Twój blat prędko przestanie cieszyć Cię swoim nietuzinkowym wyglądem. Trwałe plamy, pęknięcia i rozmoczenia to konsekwencje złych wyborów podczas jego zakupu. Nieodpowiedni wybór będzie o sobie przypominać przez długie lata…

Blat kuchenny, razem z odpowiednim zlewozmywakiem jest najbardziej wyeksponowanym i widocznym elementem kuchni.

Warto jednak dobrze przemyśleć wybór materiału z którego wykonany będzie blat, ponieważ nieodpowiedni wybór będzie o sobie przypominać przez lata.

Kamień, granit lub kompozyt będą dobre zarówno dla zlewów podwieszanych pod blatem jak i nakładanych na blat.

Dla tych drugich można także stosować blaty z laminowanej płyty wiórowej. Mogą one mieć różne okleiny – także udające drewno. Niestety, przez trudność odpowiedniego zabezpieczenia krawędzi blatu laminowanego przed wodą, nie jest on dobrym wyborem do zlewów podwieszanych. Z kolei blat z naturalnego drewna, pomimo pięknego wyglądu, nie będzie dobrym wyborem w większości kuchni.

Dlaczego?

Otóż drewniane blaty są mało odporne na długotrwałe działanie wody więc wymagają stałej impregnacji. Pewnym wyjątkiem są tutaj jedynie dąb oraz drewno teakowe, które mają wyższą odporność. Jednak nawet posiadając blat z takiego drewna i wykonując regularną impregnację, należy pamiętać o ciągłym wycieraniu plam aby drewno nie spuchło i nie odkształciło się w przeciągu kilku lat.

Z tego powodu drewniany blat polecamy jedynie osobom sporadycznie korzystającym z kuchni i zmywających naczynia głównie w zmywarce.

Powróć do spisu treści

Mała komora w zlewozmywaku 1,5 komorowym – w czym tak na prawdę pomaga

Mała komora w zlewozmywakach 1,5 komorowych może być wykorzystana na wiele sposobów. Najczęściej używa się jej do rozmrażania mięsa, mycia owoców i warzyw lub sztućców. Jednak czasami jest także wykorzystywana jako miejsce do namaczania np. zaschniętych sztućców przed właściwym myciem. Mała komora zachwyciła już niejednego użytkownika swoją praktycznością. Mały rozmiar i niewiele wyższy koszt, to niska cena, jaką płacimy za znacznie większy komfort pracy i zaoszczędzony czas.

Sprawdź naszą ofertę zlewów 1,5 komorowych.

Powróć do spisu treści

Jak nie popełnić błędu podczas wyboru koloru zlewozmywaka

Wszech obecnie panujący mit mówi, że kolor zlewozmywaka najlepiej jest wybrać w salonie.

Czy aby na pewno?

Prawda jest jednak taka, że wybierając w ten sposób kolor nie jesteśmy w stanie określić jak on będzie się prezentował w naszej kuchni.

Dlaczego?

Dzieje się tak, ponieważ warunki oświetleniowe i kolorystyka kuchni bezpośrednio wpływają na prezentację kolorów.

Z tego powodu kolor tego samego zlewu będzie się inaczej prezentował w salonie a inaczej w naszej kuchni.

Z drugiej strony nie mamy możliwości zdjęcia zlewozmywaka ze sklepowej półki i zestawienia go z wybranymi przez nas meblami, aby dowiedzieć się, czy dany kolor jest odpowiedni.

Sprawa wygląda jeszcze gorzej jeśli ktoś wybiera kolor wyłącznie patrząc na zdjęcie w internecie.

Kolory na ekranie monitorów i wyświetlaczy prezentują się inaczej w zależności od technologii wyświetlacza, jego ustawień, a także aparatu i oświetlenia wykorzystanego podczas sesji zdjęciowej produktu. Nie wspominając o filtrach i obróbce graficznej, jaką nakładają na swoje zdjęcia niektóre sklepy.

Możemy zdziwić się, kiedy kolor zlewu, który zamawialiśmy, będzie wyglądał całkowicie inaczej niż ten, na zdjęciu.

Jaki jest zatem najlepszy sposób na wybranie koloru zlewozmywaka?

Najlepszym a zarazem najwygodniejszym sposobem na dobranie odpowiedniego koloru zlewozmywaka do kuchni jest zamówienie jego próbek kolorystycznych.

Możemy przyłożyć je do naszych mebli i sprawdzić, czy to zestawienie kolorów będzie tym, którego oczekujemy. Mało tego! Próbki kolorystyczne możemy zabrać ze sobą do marketu budowlanego, lub sklepu meblowego by dokonać porównania, zanim jeszcze zdecydujemy się na meble.

Czy wiesz, że… Wysyłamy próbki kolorów naszych zlewozmywaków całkowicie za darmo (nawet dostawa jest darmowa!). Jeśli zamówisz je dzisiaj, to w ciągu tygodnia otrzymasz próbki o wybranych przez siebie kolorach, wykonanych z tego samego granitu, z którego produkujemy nasze zlewozmywaki.

Chcesz zapewnić sobie spokój i pełną kontrolę nad remontem i jego kosztami? Mamy dla Ciebie Więcej wartościowych poradników! Jedynie dwa kroki dzielą Cię od skorzystania z naszego 11-letniego doświadczenia. Zostaw poniżej swój adres e-mail i uzyskaj dostęp do praktycznej wiedzy, dzięki której zaoszczędzisz czas, pieniądze oraz nerwy. Zrób sobie przysługę i zamień długie godziny poszukiwania informacji na zaledwie kilka minut czytania!

Z naszych poradników dowiesz się:

  • jak przygotować dom na remont i jak zachować porządek oraz spokój umysłu w obliczu ferworu remontu
  • jak nie oddać swojego remontu w ręce oszustów i amatorów
  • jakich 9 sekretnych czynników sprawi, że Twoje zakupy budowlane będą udane i bezpieczne jak nigdy!
  • 7 Wskazówek na to by, aranżacja Twojego wymarzonego wnętrza nie skończyła się katastrofą materialną i finansową

Powróć do spisu treści

Przed czym chroni cię dobra bateria kuchenna

Jeszcze nie tak dawno temu w praktycznie każdej kuchni można było spotkać klasyczne, niskie baterie z dwoma kurkami od ciepłej i zimnej wody.

Niektóre z nich były montowane do zlewozmywaka, inne do blatu a jeszcze inne do ściany. Wszystkie jednak posiadały tą samą wadę – nisko umieszczone ujście wody z wylewki.

Przez to nalewanie wody do czajnika czy wkładanie i wyciąganie ze zlewu dużych garnków było utrudnione. Niskie baterie mają tendencję do “wchodzenia nam w paradę” przy manewrach z większymi garnkami lub innymi przedmiotami w zlewie. Może się to skończyć rozlaniem zawartości garnka, czy nawet potłuczeniem naszej zastawy stołowej poprzez zahaczenie nim o naszą baterię.

Takie baterie cały czas można kupić, lecz przestrzegamy wszystkich, którzy patrzą na nie z sentymentem. Dobra bateria powinna mieć ujście wody na wysokości przynajmniej 15 cm licząc od podstawy baterii.

Tylko wtedy korzystanie ze zlewu i jego baterii będzie łatwe i wygodne.

Idealnym rozwiązaniem jest z kolei bateria nie tylko z wysoko umieszczonym ujściem wody ale także z wyciąganą wylewką.

To jest nieocenione rozwiązanie w kuchniach w których zamontowany jest zlewozmywak jednokomorowy, który często jest wypełniony brudnymi naczyniami.

Czy wiesz, że… W naszej ofercie mamy baterie chromowane i granitowe obu tych rodzajów.

Powróć do spisu treści

Jak pozbyć się zacieków na zlewie granitowym

Zastanawiasz się, jak czyści się zlew granitowy? Zobacz, jak łatwo utrzymuje się jego piękny wygląd!

Zapraszamy do zapoznania się z naszym filmem pokazującym, jak łatwe jest utrzymywanie zlewozmywaka granitowego w dobrej kondycji!

Wszystko co musisz wiedzieć o montażu zlewów granitowych z ociekaczem

Często spotykam się z pytaniami na temat montażu naszych zlewów. Poniżej przytoczę klika najczęściej zadawanych wraz z odpowiedziami.

  • Czy blat o grubości 28mm nadaje się do zamontowania granitowego zlewu z ociekaczem?

Niestety nie. Minimalna grubość blatu to 35mm

  • Dlaczego?

Od spodu między komorą a ociekaczem znajdują się wzmocnienia, dzięki którym ciężki zlew nie łamie się i utrzymuje swój ciężar. Blat musi mieć odpowiednią grubość, aby owo ożebrowanie nie przeszkadzało np. kiedy ma być montowany nad zmywarką

  • Jaki wyciąć otwór w blacie pod zlew z ociekaczem?

Otwór pod zlew z ociekaczem musi być 2 cm węższy i krótszy niż całkowita szerokość i długość zlewu.

Powróć do spisu treści

Podobał Ci się nasz artykuł? Świetnie!

Mamy dla Ciebie o wiele więcej!

Zebraliśmy całe nasze wieloletnie doświadczenie i stworzyliśmy serię wartościowych poradników, które uczynią Twój remont prostym i przyjemnym!

Jeżeli zależy Ci, aby Twój remont spełnił Twoje oczekiwania, koniecznie zobacz, co przygotowaliśmy dla Ciebie!

Z naszych poradników dowiesz się:

  • jak przygotować dom na remont i jak zachować porządek oraz spokój umysłu w obliczu ferworu remontu
  • jak nie oddać swojego remontu w ręce oszustów i amatorów
  • jakich 9 sekretnych czynników sprawi, że Twoje zakupy budowlane będą udane i bezpieczne jak nigdy!
  • 7 Wskazówek na to by, aranżacja Twojego wymarzonego wnętrza nie skończyła się katastrofą materialną i finansową

Te artykuły zawierają 100% praktycznej wiedzy do zastosowania od zaraz!

W naszych poradnikach skondensowaliśmy 10 lat naszego doświadczenia, jakiego nabyliśmy na drodze pomocy w remontach tysiącom kobiet oraz mężczyzn, konsultacji z czołowymi firmami remontowymi oraz projektowaniu najłatwiejszych rozwiązań dla naszych klientów.

Możesz mieć do tego dostęp i Ty!

Jeżeli poświęcenie kilkunastu minut Twojego cennego czasu na przeczytanie naszych artykułów to zbyt żmudne zajęcie, możesz śmiało zamienić to na godziny tułaczki po sklepach i wielokrotne poszukiwania odpowiedzi na Twoje pytania…

Jeśli jednak ciekawi cię, jak w krótką chwilę możesz zaoszczędzić czas, pieniądze i nerwy podczas przygotowań do Twojego remontu – nasze poradniki są dla Ciebie!

Wpisz swój adres email i zobacz kolejny poradnik, a wraz z nim szereg rozwiązań, które opracowaliśmy dla Ciebie!