Panele, płytki, drewno a może coś innego? Porównanie materiałów podłogowych.

W latach 80ych i na początku lat 90ych w mieszkaniach królowały linoleum, dywany oraz kafelki. Obecnie wybór jest znacznie szerszy i można przebierać w płytkach, kamieniach, panelach, wykładzinach a także materiałach… udających inne materiały.

Jednak w wyborze nie pomagają informacje z sieci, które często są sprzeczne, niekompletne lub nie pozwalają wyciągnąć jakichkolwiek wniosków.

Staraliśmy się aby ten poradnik był inny i ułatwił dokonanie wyboru a nie go utrudniał. Dlatego oprócz porównania materiałów podłogowych na końcu znajdziesz jeszcze kilka naszych wskazówek, które pomogą Ci w dokonaniu właściwego wyboru.

Spis treści

  1. Panele podłogowe
    1. Panele laminowane
    2. Panele winylowe
    3. Panele korkowe
  2. Płytki podłogowe
    1. Ścieralność
    2. Nasiąkliwość
    3. Antypoślizgowość
    4. Gres szkliwiony i naturalny
  3. Podłoga kamienna
  4. Podłoga drewniana
    1. Drewno lite
    2. Deska wielowarstwowa / panele drewniane
  5. Wykładziny
    1. Linoleum
    2. Wykładzina elastyczna
    3. Wykładzina kauczukowa
  6. Wykładziny
  7. 6 praktycznych wskazówek jak wybrać najlepszy materiał na podłogę
  8. Na zakończenie

Panele podłogowe

Najpopularniejszym materiałem podłogowym, które znajdziemy w Polskich domach są bez wątpienia panele. Wyróżniamy ich 3 główne typy: laminowane, winylowe i korkowe. Chociaż czasami za 4 typ uważane są deski wielowarstwowe.

Panele mogą imitować różne materiały takie jak drewno czy kamień, mogą posiadać różne faktury i wzory. Ponadto są łatwe w pielęgnacji i odporne na działanie promieni UV.

Panele dzielą się pod względem klasy ścieralności. Może ona być oznaczona na 2 sposoby – od AC1 do AC5 lub 2 cyframi. Do domu lub mieszkania odpowiednie są:

  1. 31 / AC3 – sprawdzą się w pomieszczeniach, w których chodzimy w miękkim obuwiu
  2. 32 / AC4 – odpowiednie do wszystkich typów pomieszczeń w domu
  3. 33 / AC5 – najwyższa klasa ścieralności – można po takich panelach chodzić w twardym obuwiu.

Panele laminowane

Panele laminowane cieszą się olbrzymią popularnością i dostępne są we wszystkich sklepach i hurtowniach budowlanych.

Najważniejsze rzeczy, które musisz wiedzieć o tych panelach to:

  1. Panele mogą udawać inne materiały – różnią się nadrukiem imitującym drewno lub kamień
  2. Nie ma paneli laminowanych całkowicie odpornych na wodę dlatego żadne nie będą nadawać się do łazienki. Można jednak kupić takie panele, które lepiej znoszą kontakt z wodą i można je stosować w kuchni.
  3. Spód tańszych paneli laminowanych jest najczęściej wykonany z płyty wiórowej MDF przez co po dłuższym kontakcie z wodą nadmiernie puchną i odkształcają się.
  4. Do kuchni odpowiednie będą panele bazujące na płycie HDF, z dodatkowym zabezpieczeniem krawędzi przed wilgocią oraz posiadające klasę “pęczliwości” maksymalnie 5%. Oznacza to, że po zanurzeniu na 24 godziny panel rozszerzy się maksymalnie o 5%.
  5. Najpopularniejsze są panele o grubości 8 mm chociaż na rynku znajdziemy także panele 6, 7, 10, 12, a nawet 14 mm. Im grubszy jest panel laminowany, tym jest twardszy, mniej się odkształca i – co za tym idzie – lepiej kamufluje nierówności podłogi. Z tego powodu niektórzy wybierają grube panele do montażu w pomieszczeniach o niezbyt równej podłodze.
  6. Większość paneli laminowanych nie jest odpowiednia do ogrzewania podłogowego. Warto jednak sprawdzać oznaczenia producenta.
  7. Panele bardzo słabo tłumią dźwięki, np. chodzenia w obuwiu o twardym podbiciu czy stukania zabawek dzieci. Dlatego bardzo ważne jest umieszczenie pod nimi dobrego podkładu wygłuszającego.
  8. Uszkodzenie ciemnego panelu laminowanego jest zwykle dobrze widoczne ze względu na jasny podkład pod laminatem.
  9. Naprawa porysowanego panelu polega na uzupełnieniu rysy woskiem o specjalnie dobranym kolorze. Efekt może jednak nie być zadowalający.
  10. W razie potrzeby wymiany panelu laminowanego montowanego na “piórka”, trzeba demontować podłogę od ściany do uszkodzonego panelu.
  11. Panele laminowane przyciągają kurz co może mieć duże znaczenie dla osób decydujących się na ciemny kolor laminatu.

Panele winylowe

Kolejny typ paneli, czyli panele winylowe, zyskują coraz większą popularność na naszym rynku. I to nie bez powodu.

Na rynku dostępne są 3 typy paneli winylowych – bez podkładu, z cienkim podkładem korkowym oraz z grubym podkładem z korka i płyty HDF.

  1. Panele bez podkładu mają zwykle do 5mm grubości, są wodoodporne i dobrze nadają się do ogrzewania podłogowego.
  2. Panele z podkładem korkowym nie wymagają dodatkowego podkładu i sprawiają wrażenie bardziej sprężystych pod stopami. One także są całkowicie wodoodporne.
  3. Panele z grubym podkładem w postaci płyty HDF oraz dwóch warstw korka są odpowiednikiem paneli laminowanych lecz o innym pokryciu. Takie panele mogą mieć nawet 10,5mm grubości lecz przez zastosowanie płyty HDF nie są polecane na ogrzewanie podłogowe i nie są wodoodporne. Nie należy ich zatem stosować w łazienkach, gdzie grozi im ciągły kontakt z wodą. Można je jednak z powodzeniem stosować w kuchni i innych pomieszczeniach, w których kontakt z wodą jest okazjonalny i krótki.

Co warto o nich wiedzieć?

  1. Montaż paneli winylowych może odbywać się na piórka, zatrzask lub klej.
  2. Panele winylowe bez podkładu oraz z cienkim podkładem korkowym są elastyczne a do ich przycinania wystarczy nóż do tapet.
  3. Występują w wielu wzorach – bez problemu znajdziemy panele, które swoją teksturą jak i fakturą imitują drewno, kamień lub płytki (także z wzorami). Jako ciekawostkę warto wspomnieć o tym, żę panele z motywem drewnianym są w kształcie desek, natomiast te przypominające gres lub kamień są prostokątne lub kwadratowe.
  4. Są proste do utrzymania w czystości – nie elektryzują się więc nie przyciągają kurzu, łatwo z nich usunąć zabrudzenia
  5. W porównaniu z panelami laminowanymi trudniej jest je porysować w widoczny sposób ponieważ zabezpieczająca warstwa ścieralna jest grubsza
  6. Panele winylowe można kłaść na np. stare płytki lub panele, bez konieczności ich usuwania – co ogranicza wydatki i zwiększa szybkość montażu.
  7. Jeśli decydujemy się na montaż na klej możemy zrezygnować ze szczeliny dylatacyjnej, co korzystnie wpływa na estetykę szczególnie na dużych powierzchniach.
  8. Przed położeniem paneli bez lub z cienkim podkładem należy perfekcyjnie wygładzić powierzchnię
  9. Usuwanie rys odbywa się w taki sam sposób jak w panelach laminowanych
  10. W odróżnieniu od paneli laminowanych, panele winylowe nie przyciągają kurzu, więc są przyjazne alergikom.

Panele korkowe

Myśląc o materiale podłogowym rzadko przychodzi nam do głowy korek. Najczęściej wyobrażamy sobie, że przez jego sprężystość będzie się odkształcał pod meblami a jego gąbczasta struktura będzie wchłaniała wodę.

Nic bardziej mylnego.

Korek jest wodoodporny a także odporny na grzyby i pleśń, nadaje się więc zarówno do kuchni jak i łazienki. Dodatkowo jego naturalną cechą jest to, że po odkształceniu powraca do swojej naturalnej formy dlatego nie widać na nim wgnieceń po meblach kuchennych.

Oprócz tego panele korkowe:

  1. są naturalne
  2. nie przyciągają kurzu więc są przyjazne dla alergików
  3. mają świetne właściwości wyciszające
  4. mogą być pokryte warstwą lakieru lub winylu (nazywane panele winylowe z podkładem korkowym), które zabezpieczają korek przed ścieraniem
  5. W przypadku paneli wykończonych lakierem należy raz na jakiś czas uzupełniać jego braki, aby nie dopuścić do sytuacji całkowitego zdarcia tej powierzchni (naturalna warstwa korka może się kruszyć). Najlepiej jest zatem usunąć starą warstwę lakieru i nanieść nową.
  6. panele korkowe dobrze izolują ciepło przez co są ciepłe w dotyku i przyjemnie się po nich chodzi w łazience
  7. Ze względu na wysoką izolację cieplną tylko część z paneli korkowych nadaje się do stosowania wyłącznie na wodne ogrzewanie podłogowe. Tutaj można znaleźć więcej informacji na ten temat
  8. Uszkodzenia paneli winylowych raczej nie naprawia się tylko wymienia panel

Więcej na temat podłogi korkowej przeczytasz w artykułach z muratordom i urządzone.pl

Płytki podłogowe

Kolejnym typem popularnego materiału podłogowego są płytki podłogowe.

Do najpopularniejszych typów płytek zaliczamy gres i terakotę. Oba charakteryzują się wysoką wytrzymałością oraz bardzo dobrym przewodzeniem ciepła (świetnie nadają się na ogrzewanie podłogowe jednak potrafią być nieprzyjemnie zimne kiedy ogrzewanie jest wyłączone – szczególnie przy drzwiach balkonowych). Jednak z tej dwójki to właśnie gres ma trochę lepsze parametry przez co jest popularniejszy.

Niezależnie jednak na jaki materiał się zdecydujesz, wybierając płytki konkretnego producenta bardzo dużą uwagę należy poświęcić ich parametrom. W zależności od rodzaju różnią się one trwałością, klasą ścieralności, odpornością na zabrudzenia czy wilgoć.

Ścieralność

Pod względem ścieralności, płytki dzielimy na 5 rodzajów ale tylko 3 z nich nadają się do kuchni.

  1. PEI 1 – są to płytki o bardzo wysokiej ścieralności i nie nadają się na podłogę. O wiele lepiej kłaść je na ściany
  2. PEI 2 – ze względu na wysoką ścieralność tego typu płytki można kłaść na podłodze tylko w miejscach bardzo rzadko uczęszczanych
  3. PEI 3 – płytki tej klasy ścieralności nadają się do pomieszczeń w których chodzi się w miękkim obuwiu lub na bosaka (np. w łazience).
  4. PEI 4 – takie płytki nadają się do wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu
  5. PEI 5 – płytki najwyższej klasy ścieralności można stosować w budynkach użyteczności publicznej oraz miejscach w których chodzi się w twardym obuwiu, jak np. w korytarzach. Można po nich chodzić w butach, jeździć wózkami oraz czyścić zmywarkami do podłóg.

Nasiąkliwość

Nasiąkliwość oznacza ilość wody jaką jest w stanie pobrać płytka i jest oznaczona literką E na opakowaniu.

Producenci proponują, aby na podłogę kłaść kafelki o E=3% lub 6%, czyli o niskiej lub średniej wchłanialności, natomiast na ścianę nad blatem kuchennym o E> 10%, oznaczające wysoką nasiąkliwość.

Antypoślizgowość

Literą R oznaczana jest antypoślizgowość płytek, która w wilgotnych pomieszczeniach powinna wynosić R8.

Antypoślizgowość uzyskiwana jest na dwa sposoby – poprzez wypukłe i wklęsłe wzory na płytce oraz dzięki odpowiedniemu szkliwieniu.

Gres szkliwiony i naturalny

Gres można zakupić w wersjach szkliwionych i nieszkliwionych (nazywanych też gresem polerowanym lub technicznym).

Jako główną zaletę płytek nieszkliwionych najczęściej wymienia się to, że są jednorodne i – co za tym idzie – odpryski i niewielkie uszkodzenia są na takich płytkach mniej widoczne.

Z kolei na płytkach szkliwionych dość dobrze widać odpryski lecz są one bardziej odporne na wpływ wody i temperatury oraz są prostsze w czyszczeniu.

Więcej na temat różnic między jednym jak i drugim typem gresu możesz przeczytać w tym artykule leroymerlin.pl oraz w artykule z castorama.pl.

Podłoga kamienna

Jeśli chcesz utrzymać swoją kuchnię w nowoczesnym, minimalistycznym stylu i jednocześnie możesz pozwolić sobie na użycie drogiego materiału na podłogę, to podłoga kamienna jest właśnie dla Ciebie.

Najpopularniejsze kamienie podłogowe cechuje wysoka odporność na ścieranie i na wilgoć. Łatwo je także pielęgnować, choć część nie lubi silnych środków chemicznych, które mogą im zaszkodzić. Świetnie się także nadają do ogrzewania podłogowego (plusy i minusy są identyczne jak w przypadku płytek podłogowych).

Do najpopularniejszych kamieni stosowanych w kuchni należą trawertyn, łupki a także granity. Występują one w różnych kolorach i fakturach, więc jeśli się zdecydujesz na taką podłogę, to dopasowanie ich do reszty zabudowy kuchennej będzie proste.

  1. Granit to najpopularniejszy kamień, który znajdziemy w kuchni. Jest on odporny na działanie środków chemicznych a także na uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć. Jest łatwy w pielęgnacji i idealny do układania w pomieszczeniach tj. łazienka czy kuchnia.
  2. Łupki to kamień kwaso- i wodoodporny, a przy tym możemy znaleźć go w różnych barwach i odcieniach – od czarnego po rdzawy, szary, czy zielony. Nadaje się zarówno do położenia na podłogę jaki i na ścianę – zresztą nie tylko w kuchni. Niektóre łupki mają naturalną falistą fakturę, co zwiększa ich antypoślizgowość.
  3. Trawertyn to bardzo elegancki kamień w kolorze piaskowym nadający podłodze antycznego wyglądu. Jest odporny na ścieranie jednak nie jest materiałem idealnym. Wymaga impregnacji, ponieważ ma chropowatą powierzchnię, która wchłania wilgoć – przez co nie nadaje się do łazienki.

A co z marmurem?

Marmur to piękny kamień ale jeśli chcesz użyć go na podłodze to musisz być świadomy jego minusów.

Najpoważniejszy jest taki, że marmur matowieje podczas użytkowania – można to naprawić wyłącznie ponownym polerowaniem.

Dodatkowo, podobnie jak trawertyn marmur także chłonie wilgoć, więc należy go regularnie impregnować – będzie wtedy odporny na działanie wody, kwasów spożywczych i tłuszczu. Do jego mycia należy jednak używać przeznaczonych do tego środków czyszczących.

Więcej na temat plusów i minusów marmurowej podłogi znajdziesz na ladnydom.pl

Podłoga drewniana

Naturalne drewno tworzy przyjemny mikroklimat w pomieszczeniu, jest ciepłe w dotyku i jest przez wiele osób uważane za najlepszy wybór na podłogę.

Nie oznacza to jednak, że drewno (lite lub w postaci paneli drewnianych, wielowarstwowych) jest idealne i nadaje się do każdego pomieszczenia.

Prawda jest taka, że o drewno trzeba o nie dbać, nie sprawdza się zbyt dobrze przy ogrzewaniu podłogowym oraz w pomieszczeniach, w których panuje wilgoć. W obu przypadkach tylko wybrane gatunki drewna będą spełniały swoją rolę.

Dlatego jeśli zdecydujesz się na drewno w kuchni lub łazience to wyłóż podłogę gatunkiem, który najlepiej to znosi.

Drewno lite

Do kuchni i łazienki fachowcy polecają egzotyczne odmiany tj.

  1. jatoba (z Ameryki Środkowej i Południowej),
  2. merbau (z lasów tropikalnych Oceanii i południowej Azji)
  3. czy doussie (z Afryki, lasy tropikalne)

Mają one największą twardość – odpowiednio 71, 48 i 41 Megapascali przez co są mniej kurczliwe i lepiej znoszą kontakt z wodą.

Z gatunków europejskich można wykorzystać dąb czerwony lub buk lecz ze względu na niższą twardość (37 MPa) najlepiej poprzestać na wykładaniu ich co najwyżej w kuchni.

Jednak niezależnie od stopnia twardości każdy rodzaj drewna trzeba odpowiednio zaimpregnować oraz zabezpieczyć szczeliny i krawędzie, aby nie wdała się wilgoć.

O wyborze impregnatu należy pomyśleć już przy zakupie podłogi. Polecane są dwa rodzaje – olejowosk oraz lakier.

  • Olejowosk wnika głęboko w strukturę drewna i jest środkiem naturalnym, nie wpływającym negatywnie na mikroklimat w mieszkaniu, co jest niezwykle ważne dla alergików. Podłoga zabezpieczona w ten sposób wymaga jednak corocznej impregnacji.
  • Lakier to z kolei środek chemiczny, który nie sprzyja domownikom z alergiami ale jest trwalszy i w codziennej pielęgnacji bardziej ekonomiczny. Renowacja wymaga jednak więcej pracy, ponieważ podłogę należy wycyklinować, przed położeniem nowej warstwy lakieru.

Deski wielowarstwowe / panele drewniane

Oprócz klasycznych desek drewnianych wyróżniamy również deski wielowarstwowe nazywane często panelami drewnianymi.

Deski takie składają się z 2 lub 3 warstw cienkich desek. Te z kolei zabezpieczone są przez olejowanie lub wielokrotne lakierowanie z utwardzaniem promieniami UV. Dzięki temu są bardziej wytrzymałe na działanie wody i mniej narażone na wybrzuszenia od tradycyjnych desek.

To jednak nie oznacza, że każdą deskę wielowarstwową można używać w kuchni lub łazience. Należy zwrócić uwagę na oznaczenia producenta oraz materiały z których wykonane są poszczególne warstwy. Tylko takie, które wykonane są z 3 warstw bardziej odpornych na działanie wody (patrz “drewno lite” wyżej ) można z powodzeniem montować w kuchni (a w nielicznych przypadkach nawet w łazience).

Z kolei jeśli chodzi o ogrzewanie podłogowe, to najlepiej zastosować panele, w których producent deklaruje możliwość stosowania przy takim ogrzewaniu. Najlepiej do tego nadają się akacja, dąb, doussie, jatoba, iroko, merbau oraz tek, co wiąże się z ich niskim poziomem skurczu i rozkurczu.

Różnice między deskami z drewna litego i wielowarstwowymi

 Drewno liteDeski wielowarstwowe
Wytrzymałość na długotrwałe działanie wodyZależna od drewna. Należy zwracać uwagę na oznaczenia producentaZależna od warstw drewna i zabezpieczenia. Należy zwracać uwagę na oznaczenia producenta.
Czy nadają się do ogrzewania podłogowegoBardzo słaboSłabo (im cieńsze tym lepiej)
Sposób montażuKlejenieKlejenie lub montaż pływający
OdświeżanieMożliwe wielokrotne cyklinowanieCyklinowanie możliwe wyłącznie przy montażu klejem, ilość cyklinowań zależna od grubości warstwy wierzchniej (najczęściej od 1 do 3)
WygłuszanieBardzo dobreDobre lub bardzo dobre
Odporność na działanie promieni UVTak, jeśli drewno jest lakierowaneTak, jeśli wierzchnia warstwa jest lakierowana

Wykładziny

Do grona wykładzin należą popularne w latach 70 wykładziny z PCV, linoleum, kauczuku oraz wykładziny dywanowe.

Wszystkie wykładziny:

  • są antypoślizgowe (nawet zmoczone),
  • dostępne są w olbrzymiej ilości kolorów i wzorów.
  • mogą imitować inne materiały (chociaż nie tak dobrze jak panele laminowane czy winylowe),
  • są stosunkowo miękkie, przez co dobrze tłumią kroki w twardym obuwiu
  • są ciepłe w dotyku
  • odkształcają się pod ciężkimi meblami
  • może się w nie wbić ostrze noża noża spadające z blatu kuchennego

A czym się różnią?

Linoleum

Linoleum zostało wynalezione w 1863 roku przez Fredericka Waltona. Jego skład jest naturalny, przez co jest przyjazny dla alergików.

Dzięki swojemu składowi materiał jest bardzo wytrzymały, odporny na zarysowania i łatwo go utrzymać w czystości. Dodatkowo ma właściwości anty- i bakteriostatyczne, dzięki czemu na jego powierzchni nie rozwijają się mikroorganizmy. Linoleum jest także odporne na wysokie temperatury.

A minusy?

Linoleum nie jest całkowicie odporne na wilgoć dlatego w kuchni można stosować wyłącznie takie ze stosowanym oznaczeniem producenta.

Więcej na temat linoleum przeczytasz tutaj

Wykładzina elastyczna PCV

W odróżnieniu od linoleum wykładzina PCV nie jest produktem naturalnym ale jest tańsza i całkowicie odporna na wodę.

Jest jednak równocześnie wrażliwa na wysokie temperatury dlatego olej pryskający w kuchni może pozostawić na nim ślady. Warto tutaj jednak zwracać uwagę na oznaczenia podawane przez producenta, ponieważ niektóre wykładziny z PCV mogą lepiej tolerować wysokie temperatury.

Ze względu na budowę wykładzinę elastyczną dzielimy na jednorodną i niejednorodną (wielowarstwową).

  1. Wykładziny jednorodne spotykamy najczęściej w budynkach użyteczności publicznej ponieważ są wyjątkowo odporne na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne, jednak nie tłumią dźwięków, ze względu na brak warstwy podkładowej.
  2. Wykładziny wielowarstwowe złożone są z wielu warstw o różnym składzie i nadają się np. do kuchni, choć z powodzeniem mogą być używane we wszystkich pomieszczeniach w domu.

Najwyższą odporność na ścieranie mają wykładziny o grubości warstwy ścieralnej powyżej 3,5 mm. Do kuchni szczególnie polecane są takie z dodatkową warstwą antypoślizgową.

Wykładzina kauczukowa

Wykładziny kauczukowe, podobnie jak linoleum, wykonane są z naturalnych materiałów. Mają wysoką odporność na ścieranie, uszkodzenia i zabrudzenia przez co są często używane w budynkach użyteczności publicznej i środkach komunikacji.

Wybierając taką wykładzinę zwróć uwagę na to, czy pokryta jest warstwą poliuretanową. Jest ona ścieralna i w celu odświeżenia, trzeba ją nanieść od nowa.

Posadzka z betonu architektonicznego

Posadzka betonowa może wydawać się dziwnym rozwiązaniem, jednak jest coraz popularniejsza w nowoczesnych kuchniach.

Najważniejsze ceny takiej posadzki to:

  1. jest kładziona jako całość, więc nie ma łączeń, ani fug, w których zbiera się kurz,
  2. jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, chemiczne, zarysowania i wilgoć,
  3. beton kładziony jest jako cienka warstwa (ok 2-3 mm), dzięki czemu możemy zastosować go przy ogrzewaniu podłogowym,
  4. posadzka taka nie podnosi poziomu podłogi, dzięki czemu nie ma konieczności podnoszenia drzwi,
  5. można zmienić jej kolor (co także nie wpływa na podwyższenie poziomu podłogi),
  6. jest trwała, nienasiąkliwa, odporna na substancje chemiczne, jednak trzeba uważać na substancje barwiące, ponieważ plama może pozostać,
  7. podłogi te powlekane są żywicami epoksydowymi lub poliestrowymi, dzięki temu można nadać podłodze właściwości antypoślizgowe, antystatyczne czy odporności na chemikalia

Wybierając rodzaj materiału zwróć uwagę na parametry wytrzymałościowe, o których mówi norma PN-EN 206, oraz na kolor, przebarwienia i fakturę.

6 praktycznych wskazówek jak wybrać najlepszy materiał na podłogę

Jeśli byłeś już w jakimkolwiek sklepie z podłogami zauważyłeś pewnie, że różne produkty wykonane z tego samego typu materiału mogą mieć bardzo różne cechy.

Przykładowo, dwa modele paneli laminowanych mogą mieć inną budowę, klasą ścieralności czy nasiąkliwości. Tak samo jest też z płytkami podłogowymi, kamieniem czy drewnem.

To bardzo utrudnia podjęcie właściwego wyboru.

Mamy dla Ciebie jednak 6 wskazówek, które Ci pomogą.

  1. Po pierwsze, zapoznaj się z ogólnymi informacjami o właściwościach dostępnych materiałów (czyli z tekstem powyżej) i wybierz takie, które odpowiadają Ci najbardziej.
  2. Pójdź do kilku sklepów i dotknij kilku produktów wykonanych z materiałów, które ci odpowiadają. Niektóre wydadzą Ci się cieplejsze a inne zimniejsze, jedne będą mniej a inne bardziej przyjemne w dotyku. Zapisz swoje spostrzeżenia aby niczego nie zapomnieć. Przyda Ci się to później przed podjęciem ostatecznej decyzji.
  3. Spójrz na oznaczenia producentów o cechach materiałów i odrzuć te, które nie spełniają Twoich wymogów. Nigdy nie poświęcaj jakości kosztem wyglądu.
  4. Zaciągaj opinii o tym samym produkcie od sprzedawców w różnych sklepach aby uniknąć zmanipulowania przez tych, którzy otrzymują bonusy od wysokości sprzedaży czy od polecania produktów danej marki.
  5. Dowiedz się czy wybrane materiały należy czyścić w specjalny sposób i czy wymagają konserwacji.
  6. Zrób zdjęcia kartom z nazwami produktów, które Ci się podobają aby po powrocie do domu odszukać w sieci opinii na ich temat. Szukaj opinii osób, które użytkują dany produkt od dłuższego czasu i mogą wypowiedzieć się na temat jego jakości i żywotności.

Oprócz tego warto żebyś wiedział o jednej ważnej rzeczy.

Otóż jeśli jakiś materiał wpadł Ci w oko to zamów go nawet jeśli do remontu zostało dużo czasu. Jeśli producent nie będzie miał danego produktu w magazynie, to wykona go dopiero wtedy kiedy zbierze się więcej zamówień. W takich przypadkach możesz czekać na zamówienie nawet 3 miesiące.

Na zakończenie

Mamy nadzieję, że te porady przydadzą Ci się w wybraniu idealnego materiału na podłogę, z którego będziesz zadowolony przez wiele lat.

Czy ten artykuł Ci pomógł? A może o czymś zapomnieliśmy? Podziel się swoimi spostrzeżeniami z innymi czytelnikami i wpisz komentarz poniżej.