Montaż zlewu – których miejsc lepiej unikać?

Umiejscowienie zlewozmywaka może mieć znaczące przełożenie na komfort pracy w Twojej kuchni.

Montaż w złym miejscu nie tylko uprzykrzyć Ci cały proces zmywania, ale także uniemożliwi wykonywanie szeregu innych czynności w Twojej kuchni.

Zdarza się, że złe ulokowanie zlewozmywaka bywa przyczyną ponownego demontażu wszystkich mebli. Często zwiastuje to kolejny, gruntowny remont kuchni.

Aby uniknąć tego dramatycznego scenariusza, warto rozważyć kilka nieprzyjemnych sytuacji, które możesz napotkać w Twojej kuchni, gdy Twój zlew zostanie zamontowany w nieodpowiednim miejscu.

Gdzie zatem lepiej nie montować zlewozmywaka?

Płyta grzewcza

Przepisy mówią, że nie powinien znajdować się w okolicy mniejszej, niż 50 cm od gazówki lub płyty grzewczej.

Oczywiście, montaż zlewu w mniejszej odległości nie grozi konsekwencjami karnymi. Jednak, czy aby na pewno chcesz, aby brudna woda z płynem, która chlapie na boki podczas zmywania wpadała prosto do Twoich gotujących się potraw?

Podobnie wygląda to z towarzystwem gniazdka elektrycznego. Jego obecność w okolicy Twojego zlewu może zafundować Ci niejedno spięcie.

Zapewne zgodzisz się, że Twoje zmywanie może być o wiele bardziej skrępowane, gdy wiesz, że jeden fałszywy ruch może pozbawić Cię prądu.

Instalacja wodna

Według prawa budowlanego zlewozmywak nie powinien znajdować się w odległości dalszej niż 300 cm od pionu instalacji wodnej.

Montaż w zbyt wielkiej odległości od pionu narazi Cię nie tylko na złamanie przepisów, ale także utrudni zachowanie spadu w odpływie zlewozmywaka.

Kolejnym minusem będą dodatkowe koszty związane z doprowadzeniem instalacji sanitarnej do Twojego zlewu.

Ściana i lodówka

Sąsiedztwo ściany oraz lodówki przy Twoim zlewozmywaku mocno ograniczy Twoje ruchy i sprawi, że Twoje zmywanie stanie się mniej przyjemne i komfortowe.

Jak wygląda to w praktyce? Wyobraź sobie sytuację, w której przy każdym ruchu uderzasz łokciem o ścianę czy lodówkę. Nie możesz się odwrócić i poruszać się tak jak Ci wygodnie, bo non stop, coś ogranicza Twoje ruchy. Jeśli nic Cię nie goni, taka forma zmywania niekoniecznie musi Ci przeszkadzać. Jednak podczas pośpiechu i w nerwowej sytuacji, skrępowanie ruchów może być bardzo frustrujące.

Okno

Umieszczenie zlewozmywaka pod oknem ma tylko dwie zalety:

  1. Dostęp do światła dziennego
  2. Nieco bardziej urozmaicony widok podczas korzystania ze zlewu.

Wad za to może być znacznie więcej.

Największą wadą może być brak możliwości otwarcia okna. W tej sytuacji Twoja bateria narażona jest na zniszczenie za każdym razem, gdy chcesz wpuścić odrobinę świeżego powietrza do Twojej kuchni.

A co, jeśli umieszczenie zlewozmywaka przy oknie jest jedynym rozwiązaniem?

Jest na to kilka rozwiązań.

  1. Pierwszym sposobem, aby temu zaradzić, jest zastosowanie wyciąganej wylewki. Aby umożliwić pełne otwarcie skrzydła okna, możesz ją po prostu wyjąć.
  2. Drugą metodą jest zastosowanie wysokiego parapetu. W momencie, gdy bateria znajduje się pod jego poziomem, otwarte okno nie będzie wadziło o Twoją baterię.
  3. Trzeci sposób to zastosowanie szerokiego blatu i umieszczenie zlewozmywaka nieco dalej okna.

Pozwoli Ci to zwiększyć kąt otwarcia okna, a nawet umożliwić całkowity zakres jego ruchu. Warto zwrócić uwagę, że umieszczenie zlewu przy oknie może wiązać się z brakiem możliwości montażu kaloryfera pod oknem. Można jednak temu zaradzić, stosując bardziej wysunięty blat.

Stworzy to przestrzeń niezbędną do montażu kaloryfera w szafce pod zlewem. W blacie natomiast, pojawi się możliwość wycięcia otworu, który zapewni cyrkulację powietrza.

Ciekawym rozwiązaniem może okazać się także wykorzystanie ogrzewania podłogowego.

Umieszczając zlewozmywak przy oknie, trzeba zmierzyć się z brakiem możliwości montażu suszarki nad zlewem. To jednak nie katastrofa. Rozwiązaniem może być zlewozmywak z ociekaczem i kolejna, zewnętrzna suszarka.

Ostatnim minusem będą widoczne na szybie zabrudzenia powstałe od odpryskującej wody podczas zmywania.

Idzie zapobiec im poprzez zasłonięcie okna firanką, kwiatami lub innymi ozdobami.

Nie jest to jednak uciążliwa wada i wystarczy przetrzeć szybę suchą ściereczką po zakończonym zmywaniu.

Brak blatu w okolicy zlewozmywaka

Zwróć uwagę na to, jak często podczas zmywania, płukania lub napełniana czegokolwiek potrzebny jest Ci kawałek powierzchni roboczej, na której odstawiasz swoje potrawy, produkty lub naczynia. Takie miejsce jest niezbędne do wygodnego korzystania z Twojej kuchni.

Brak obecności kawałka blatu może zmienić Twoje kulinarne przygody w koszmar.

Niska szafka wisząca Taka szafa może napsuć Ci wiele nerwów podczas zmywania. Zacznijmy od tego, że mycie wielkich przedmiotów w Twoim zlewie na wstępie stanie się zwyczajnie niemożliwe. Warto mieć to na uwadze w chwili, gdy Twój zlew będzie służył, jako narzędzie do mycia większej ilości przedmiotów, aniżeli tylko naczyń.

Kolejnym minusem będzie ograniczenie Twoich ruchów i widoczności podczas zmywania.

Jesteś wysoką osobą? Lepiej zadbaj o to, aby podczas zmywania uniknąć uderzenia głową w szafkę, gdy pochylisz się, aby doczyścić trudniejsze zabrudzenie.

Wysokość

Ostatni błąd może kosztować Cię nie tylko utratę nerwów, ale także i Twojego cennego zdrowia.

Mowa o zbyt niskim ulokowaniu zlewozmywaka. Wystarczy kilka minut, aby Twój kręgosłup wyraźnie dał Ci znać, o tym, że Twoja pozycja nie sprzyja jego zdrowiu. W dłuższym odstępie czasu może mieć to fatalne skutki.

Jak temu zapobiec?

Prawidłowa wysokość umieszczenia blatu wynosi 85 cm wysokości. Istnieje jednak wiele spekulacji o tym, że jest to wysokość odpowiednia dla osób niskich. Wyższe osoby, mogą wymagać wyższego umiejscowienia blatu. Aby zmierzyć wysokość blatu, która będzie sprzyjała nam najlepiej, wystarczy zgiąć nasze ramiona w łokciach w kącie prostym i odmierzyć wysokość o 10-15 cm poniżej wysokości naszych rąk do podłogi.

Pamiętaj jednak o reszcie domowników. Najlepiej wypracować kompromis tak, aby zmywanie było komfortowe dla każdego.

Podsumowanie

Montaż zlewozmywaka jest najbardziej skomplikowaną rzeczą podczas remontu kuchni. Wymaga on wiedzy w zakresie zarówno w zakresie stolarstwa jak i hydrauliki. Nic dziwnego, skoro tak, jak urządzenie grzewcze jest jedną z najważniejszych rzeczy w naszej kuchni.